Sezeryan Sonrası Normal Doğum (VBAC) ‘nın yararları nelerdir?

Sezeryan Sonrası Normal Doğum (VBAC) ‘nın yararları nelerdir?

Normal Doğum’un yararları nelerdir?

Başarılı bir VBAC sizi  büyük bir abdominal ( karın bölgesi) ameliyatından ve bunun getireceği risklerden korumuş olacaktır.Bu riskler; gerçekleşmesi yüksek olasılıkla  aşırı kanama  -ki bu durum kan nakline ya da hatta nadir durumlarda histeroktomi denilen rahim ameliyatına sebep olabilir- , enfeksiyonlar, ve prosedür sırasında gerçekleşebilecek organ hasarlarıdır.  Abdominal  ameliyatının bütün potensiyal komplikasyonları her sezeryan ile beraber daha da artmaktadır. Çünkü  açılan her yara bir sonraki işlemleri  teknik açıdan daha zor kılmaktadır.  Sezeryan, normal doğumdan çok daha uzun bir süre hastahanede kalmanızı gerektirmektedir. Ve iyileşme süreciniz genellikle daha yavaş ve daha rahatsız geçmektedir.

Daha fazla çocuk sahibi olmak istiyorsanız , her sezeryanın ileriki hamileliklerinizde plasenta previa ve plasenta akreta (bu rahatsızlıkta plasenta çok derine sabitlendiği için doğum sırasında doğru bir şekilde vücuttan ayrılamamaktadır)  rahatsızlıklarını yaşama riskinizi arttıracağını aklınızda bulundurmalısınız.  Bu durum ise hayati risk taşıyan kanamalara ve histeroktamiye sebep olabilir.

Normal Doğum uygulamasının riskleri nelerdir ?

VBAC için uygun bir aday olsanız bile, sezeryan kesiğinizin olduğu yerde sizin kan kaybınıza, bebeğinizin de oksijensiz kalmasına yol açan  rahim yırtılması gerçekleşebilmesi riski küçükte olsa ( % 1) vardır.

Ayrıca, normal doğumu  gerçekleştiremediğinizde saatlerce katlanmış olduğunuz doğum hiç planlamadığınız bir sezeryana dönüşecektir. Başarılı bir VBAC planlı bir Sezeryandan daha az riskli olmasına rağmen , başarısız bir VBAC’nin arkasından yapılacak olan sezeryan, planlı bir sezeryandan çok daha fazla risk taşır.

Plansız bir sezeryan sonrası kan nakli gerektirecek aşırı bir kanama ya da histeroktami gibi  ameliyat komplikasyonlarını yaşamanız yüksek olasılıklıdır. Nadir durumlarda rahim ve kesikle ilgili enfeksiyonlar da yaşanabilir. Ve eğer acil bir sezeryan müdahalesine ihtiyacınız olursa bu bahsettiğimiz komplikasyon riskleri daha yüksek olasılıklıdır.

Son olarak , bebeğin  ölümü ya da uzun dönemli nörolojik hasara sahip olmasına  yol açabilen ciddi komplikasyon riskleri vardır.  Baktığımızda bu risk çok küçük iken başarılı bir normal doğum geçiren  ya da planlanmış bir sezeryan olan kişidense  başarısız bir VBAC ardından sezeryan geçiren kişinin riski daha yüksek olacaktır.

Normal Doğum uygulanması durumunda ne tür müdahaleler gerekecektir?

Eğer , sezeryan sonrası normal doğuma karar vermişseniz,  bebeğinizin kalp atışlarının elektronik olarak sürekli takip edilmesi önemlidir. Çünkü bebeğin kalp atışı genellikle bir problem olup olmadığına dair en erken işareti verir.Ayrıca damar yoluyla enjeksiyon ( IV) yapılması gerekecektir (çoğu anne doğum esnasında yaptırmaktadır) ve acil bir sezeryana gerek duyulması ihtimaline karşı doğum süresince hiç bir şey yememeniz gerekecektir.

Share This

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>